Ünnepi ételeink

Szent Mihály ünnepi cipó

Tönköly fehér és tönköly teljes kiőrlésű lisztet keverünk össze kevés rozsliszttel. Rizstejben pici mézzel felfuttatjuk az élesztőt. A liszthez teszünk még vajat és egy kis olíva olajat is. Fűszerként sót és bio vega mix-et szórunk bele. Jól meggyúrjuk a tésztát, majd a dagasztás után cipókat formázunk a gyerekekkel.

Szent Márton napi pogácsa és perec Pogácsa recept:

Hozzávalók: 50 dkg teljes kiőrlésű liszt, 25 dkg bio növényi margarin, 3 dkg élesztő, 1 csipet cukor, 1 ek só, 3 dl víz. Az élesztőt a kevés vízzel felfuttatjuk, majd tésztát gyúrunk a hozzávalókból. Fél órát pihentetjük, kiszaggatjuk és újra pihentetjük még fél óráig. Megkenjünk rizstejjel. Előmelegített sütőben 190 fokon 20-25 percig sütjük.

Tönköly perec recept:

Hozzávalók: 300 ml + 2-3 ek. rizstej (a teljes kiőrlésű liszt miatt több folyadék kell), 25 g friss élesztő, 1 tk. nádcukor, 380 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt, 120 g bio fehér liszt (vagy durumliszt, vagy zabliszt), 1 ek. nádcukor, 1 csapott ek. só, 2 ek. napraforgó olaj, vagy 2 ek. kókuszzsír, növényi tej és mehetnek magok a tetejére  A langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt a tk. nádcukorral. Közben elkeverjük a lisztet a sóval, cukorral, majd hozzáadjuk az olajat és az élesztős tejet. Jól összedolgozzuk, kicsit dagasztgatjuk. 50 fokra előmelegített sütőben 1 órán át kelesztjük. A sütőt 200 fokra előmelegítjük, a sütő aljára teszünk egy vízzel megtöltött magas falú tepsit, hogy sütés közben ez a plusz párolgás is segítse a tésztát, hogy ne száradjon ki. Kivéve a tálból újra átgyúrjuk a tésztát, 16 darabra osztjuk, és egyenként kb. 1cm-es átmérőjű rudakat sodorva belőle pereceket formázunk. A pereceket sütőpapíros tepsire tesszük, növényi tejjel megkenjük a tetejüket és megszórjuk magokkal. Betolva az előmelegített sütőbe kb. 20 perc alatt készre sütjük. (Forrás:  www.vegagyerek.hu)

Adventi-karácsonyi, illatos tojásmentes mézeskalács

Hozzávalók: 50 dkg durumliszt, 25 dkg méz, 1 kk szódabikarbóna, őrölt fahéj, őrölt szegfűszeg. Díszítéshez mandula, dió, mazsola. A lisztet és a langyosra melegített mézet a fűszerekkel és a vízzel masszává gyúrjuk, majd egy-másfél centi vastag lepénnyé nyújtjuk. Tetszés szerinti formájúra szaggatjuk és kidíszítjük. Előmelegített sütőben, közepes lángon sütjük ki a süteményeket – tetejüket sütés közben kétszer-háromszor méz és víz híg keverékével kenjük meg, hogy fényes legyen. De ha igazán fényeset akarunk, használjunk juharszirupot. (forrás: Napfényes receptek III.)

Vegán farsangi fánk

Hozzávalók: 20 dkg fehér tönkölyliszt, 30 dkg félbarna tönkölyliszt, 3 dkg élesztő, fél dl olaj, 2 kanál méz, 1,5-2 dl rizstej vagy víz, bio citrom reszelt héja, csipet só, kurkuma a tészta sárga színéhez. A felfuttatott élesztőt a liszttel és a hozzávalókkal jól eldolgozzuk, annyi rizstejet (vagy vizet) keverve hozzá, hogy jól dagasztható könnyű tésztát kapjunk. Jól kilisztezett tálba 40-50 percig kelesztjük, majd újra átgyúrva kiszaggatjuk és 15 percig letakarva kelesztjük még. Forró olajban sütjük.

Húsvéti mazsolás kalács

Hozzávalók: 1 kg tönkölyliszt, 1 ek. só, 5 púpos ek nádcukor (vagy méz), 1 nagy db héjában főtt burgonya, 5 dkg élesztő, 3 ek. olaj, 6 dl langyos víz, reszelt bio citrom héja, mazsola Miután felfuttattuk az élesztőt, a megfőtt krumplit összeturmixoljuk 3 dl vízzel és összegyúrjuk a tésztát. Fél-egy órán át pihentetjük, utána megfonjuk, majd újra kelesztjük ugyanennyi ideig. Rizstejjel megkenjük és előmelegített sütőben 180 fokon kb. 50 percig sütjük.

Nyárünnepi palacsinta

Hozzávalók: 50 dkg félbarna tönkölyliszt, 2-3 ek. keményítő, 3-4 közepes alma, víz, egy marék mazsola A liszetet és a keményítőt a vízzel kikeverjük jó sűrű állagúra, majd belereszeljük az almát, hozzáadjuk a mazsolát (elhagyható) és kisebb palacsintákat sütünk belőle.